Wall of Fame

PPYRC WALL OF FAME

The following is a history of PPYRC athletes that have won a USATF or AAU Championship event on the Association, District, Regional, or National Level:

National Champion=25

USATF Regional Champion=83

USATF Association or AAU District Champion=239

 

2014 Cross Country Season

TBA

2014 Outdoor Season

TBA

 

2014 Indoor Season

*Brian Strachn-USATF National Champion-13-14 Boys 400M-Set New National’s Meet Record

Tamrat Gavenas-USATF Regional Champion-8 and Under Boys 1500M

Tahje Flemming-USATF Regional Champion-11-12 Boys 200M

Tahje Flemming-USATF Regional Champion-11-12 Boys 400M

Brian Strachn-USATF Regional Champion-13-14 Boys 400M

Sawyer Gwyn Rowsom-USATF Regional Champion 13-14 Boys 1500M

Julianne Yotov-USATF New York Association Champion-11-12 Girls 3000M

Sawyer Gwyn Rowsom-USATF New York Association 13-14 Boys 3000M

Sawyer Gwyn Rowsom-USATF New York Association 13-14 Boys 1500M

Tamrat Gavenas-USATF New York Association 8 and Under Boys 1500M

Matthew Nieves-USATF New York Association 15-16 Boys 800M

Matthew Nieves-USATF New York Associaiton 15-16 Boys 1500M

Tahje Flemming-USATF New York Association 11-12 Boys 400M

Tahje Flemming-USATF New York Association 11-12 Boys 200M

Brian Strachn-USATF New York Association 13-14 Boys 400M

Brian Strachn-USATF New York Association 13-14 Boys 200M

Ethan Rice-USATF New York Association 11-12 Boys 1500M

USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×200-K’Nishasha Dantzler, Aniya Dixon, Ella Dennison Murray, Cassie Scott

USATF New York Association -9-10 Girls 4×200-Ariann Robinson, Avery Russell, Ella Fajardo-Wilde, Lourdes Moya-Jones

USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×200-Marie Collins, Sapphire Regis, Amira Dixon, Bella Falotico

 

2013 Cross Country Season

–AAU District Meet Not Held

Tamrat Gavenas-USATF Region 1-Boys 8 and Under Champion

Ella Fajardo-Wilde, Elyza Nieves, Julianne Yotov, Skye James, Simone Isip, Sophia Bruno, Hanna Berger, Unni Isaken-USATF Region 1-Girls 9-10 Regional Champions

Tamrat Gavenas-USATF New York Association-Boys 8 and Under Champion

Ethan Rice-USATF New York Association-Boys 11-12 Champion

Keiana Mitchell-USATF New York Associaition-Girls 13-14 Champion

Kyril Van Schendel-USATF New York Association-Boys 13-14 Champion

 

2013 Outdoor Season

USATF Regional Champions-11-12 Girls 4×400-Maya Brill, Gillian Dunsky, Bella Faber Rico, Sanaa James

USATF Regional Champion-11-12 Girls 4×800-Gillian Dunsky, Maya Brill, Bella Faber Rico, Sanaa James

USATF Regional Champion-9-10 Boys 4×400-DeLaKwa Bernard, Owen Hassler, Chase Nicolas, Miles Danielski

USATF Regional Champions-13-14 Boys 4×400-Jack Lomask, Kyron Roberts, Matthew Nieves, Adriel Robinson

USATF Regional Champions-13-14 Boys 4×800-Emile Benifil, Matthew Nieves, Jack Lomask, Kyron Roberts

Keiana Mitchell-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 800M

Keiana Mitchell-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 1500M

Sydney Rice-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 3000M

Tamrat Gavenas-USATF New York Association Champion-8 and Under Boys 1500m

Owen Hassler-USATF New York Association Champion-9-10 Boys 800M

Owen Hassler-USATF New York Association Champion-9-10 Boys 1500M

Tobias Zinner-USATF Association Champion-11-12 Boys 3000M

Bishopp Boutin-USATF New York Association Champion-11-12 Boys 80M HH

Micah Quinonez-USATF New York Association Champion-13-14 Boys Shotput

Micah Quinonez-USATF New York Association Champion-13-14 Boys Discus

USATF New York Association Champions-9-10 Boys 4×400

USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×100

USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×400

USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×400

USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×800

USATF New York Association Champions-11-12 Boys 4×800

USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×400

USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×100

USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×800

 

2013 Indoor Season

USATF National Champions-Sub Bantam Girls 4×200-Nylu Bernshtayn, Masai Matale, Annie Byrd, Ariann Robinson

USATF National Champions-Sub Bantam Girls 4×400-Nylu Bernshtayn, Ariann Robinson, Annie Byrd, Masai Matale

Ariann Robinson-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 400m

Matthew Nieves-USATF Regional Champion-Youth Boys 1500m

USATF Regional Champions-Sub Bantam Girls 4x200m Relay-Nylu Bernshtayn,  Annie Byrd, Synai Robinson, Ariann Robinson

Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-55m

Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-200m

Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-400m

Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Bantam Boys-800m

Matthew Nieves-USATF New York Association Champion-Youth Boys-800m

Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Bantam Girls-1500m

Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Bantam Boys-1500m

Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Midget Boys-1500m

Matthew Nieves-USATF New York Association Champion-Youth Boys-1500m

USATF New York Association Champions-Bantam Boys-4x200m Relay-Joseph Collins, Joel Gomes, Coleman Mednick, Paul de Tournemire

USATF New York Association Champions-Bantam Girls-4x200m Relay-Ella Branham-Upton, Ella Fajardo Wilde, Nyla Hernandez, Skye James

USATF New York Association Champions-Youth Boys-4x200m Relay-Kyron Roberts, Zo Caroll, Ben Schindler-Terry, Omar James

 

2012 Cross Country Seaon

*USATF Association Meet Not Held Due To Hurrican Sandy

Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub-Bantam Girls Division

USATF Regional 1-Sub-Bantam Girls Champions-Ella Fajardo-Wilde, Hannah Berge, Ella Branham Upton, Mara Matthews, Ariann Robinson, Sasha Badner, Rebeca Berger, Kaya Bruno

Ella Fajardo Wilde-AAU District Champion-Primary Girls Division

Tobias Zinner-AAU District Champion-Sub-Midget Boys Division

Matthew Nieves-AAU District Champion Sub-Youth Division

 

2012 Outdoor Season

Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 800m

Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 1500m

Sub Bantam Girls USATF Regional Champions 4×100-Avery Russell, Hannah Berger, Ella Fajardo Wilde, Ella Branhan Upton

Youth Boys USATF Regional Champions 4×800-Kyron Roberts, Brandon Mirabella, Jacob Faber-Rico, Jacob Zolotarevksy

Ella Fajardo Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 800m

Ella Fajardo Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 1500m

Avery Russell-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 400m

Omar James-USATF New York Association Champion-Midget Boys Shotput

Sub-Bantam Girls USATF New York Association Champion 4×100-Ella Fajardo Wilde, Ella Branham Upton, Avery Russell, Hannah Berger

Midget Girls USATF New York Association Champions 4×800-Keiana Mitchell, Macy Simmons, Gillian Dunsky, Sage Naimoli

Youth Boys USATF New York Association Champions 4×800-Brandon Mirabella, Jacob Faber-Rico, Jacob Zolotarevsky, Kyron Roberts

 

2012 Indoor Season

Chase Nicolas-USATF National Champion-Sub Bantam Boys 800m-Set New National’s Meet Record

Ella Fajardo-Wilde-USATF National Champion-Sub Bantm Girls 800m

Ella Fajardo-Wilde-USATF National Champion-Sub Bantam Girls 1500m

Ethan Rice-USATF National Champion-Bantam Boys 800m

Ethan Rice-USATF National Champion-Bantam Boys 1500m-Set New National’s Meet Record

Keiana Mitchell-USATF National Champion-Midget Girls 1500m

USATF National Champions-Bantam Boys 4×200-Trevor Lane, Jalen Romeo, Christian Nicolas, Oliver Branham Upton

USATF National Champions Bantam Boys 4×400-Oliver Branham Upton, Trevor Lane, Grant Lane, Ethan Rice

USATF National Champions-Midget Girls 4×400-Gillian Dunsky, Keiana Mitchell, Breanna McDonald, Sage Naimoli

USATF National Champions-Midget Girls 4×400-Griffith Cascarino, Peyton Lane, Sawyer Gwyn Rowsom, Tobias Zinner

Ella Fajardo-Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 1500m

Ella Fajardo-Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 800m

Ethan Rice-USATF Regional Champion-Bantam Boys 1500m

Ethan Rice-USATF Regional Champion-Bantam Boys 800m

Sydney Rice-USATF Regional Champion-Youth Girls 3000m

Peyton Lane-USATF Regional Champion-Midget Boys 800m

Brandon Mirabella-USATF Regional Champion-Youth Boys 800m

Breanna McDonald-USATF Regional Champion-Midget Girls 800m

Chase Nicholas-USATF Regional Champion-Sub Bantam Boys 800m

Brandon Coleman-USATF New York Association Champion-Youth Boys 55m

Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 1500m

Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 800m

Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 400m

Grant Lane-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 800m

Grant Lane-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 200m

Brandon Mirabella-USATF New York Association Champion-Youth Boys 400m

Jacob Faber-Rico-USATF New York Association Champion-Youth Boys 800m

Sawyer Rowson-USATF New York Association Champion-Midget Boys 1500m

Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 1500m

Toby Zinner-USATF New York Association Champion-Midget Boys 3000m

Eliott Beaufils-USATF New York Association Champion-Youth Boys Long Jump

Ian Bran-USATF New York Association Champion-Bantam Boys Shotput

 

2011 Cross Country Season

Ethan Rice, Tobias Zinner, Parker Straight, Demian Lofsnes Scott, Isaac Stamper, Merlin Beaufils, Jasper Stoddard, Grant Lane-USATF Region 1 Champions-Boys Bantam Team Champions

Sophia Bruno-USATF Region 1 Champion-Girls Sub-Bantam

Sophia Bruno-USATF New York Association Champion-Girls Sub-Bantam

Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Boys Sub-Bantam

Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Boys Bantam

 

2011 Outdoor Season

Ethan Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys 1500m

Brandon Coleman-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 100m

John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 1500m

John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 3000m

 

2011 Indoor Season

Demian Lofsnes Scott-USATF Indoor National Champion-Bantam Boys 1500m-Set New National’s Meet Record

Matthew Trimmer-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 55 HH

Brandon Freeman-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 800m

Brandon Freeman-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 1500m

Sasha Shapiro–USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 1500m

Brandon Coleman-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 55m

Ethan Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys 1500m

 

2010 Cross Country Season

John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys

 

2010 Indoor Season

Adam Naimoli-USATF Regional Champion-Bantam Boys Shotput

Nick Goldrosen-USATF Regional Champion-Youth Boys 1500m Racewalk

John Rice-USATF Regional Champion-Youth Boys 3000m

 

2009 Cross Country Season

John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys

Brandon Freeman-AAU District Champion-Midget Boys

Sydney Rice-AAU District Champion-Bantam Girls

Osaze Frankson-AAU District Champion-Sub-Bantam Boys

Sage Naimoli-AAU District Champion-Primary Girls

 

2007 Cross Country Season

John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys

John Rice-USATF Regional Champion-Midget Boys