New Member Registration March 23-26 4:30-6:00pm @ Park Slope Armory: 361 15th Street Bk, NY 11215 Must bring clear copy of child’s birth certificate or passport

Wall of Fame

PPYRC WALL OF FAME

The following is a history of PPYRC athletes that have won a USATF or AAU Championship event on the Association, District, Regional, or National Level:

National Champion=103

USATF Regional Champion=166

USATF Association or AAU District Champion=437

 

2019 Outdoor Season

  • Anaia Jean-Francois USATF Regional Champion 9-10 Girls High Jump
  • USATF Regional Champions - 11-12 Boys 4x400m - D'Angelo Brown, Caylan George, Quinn Lane, Cameron Nicolas
  • USATF Regional Champions - 11-12 Boys 4x800m - Aaron Gill, Cameron McConnell, Reid Baynes, Kaisei Naito
  • USATF Regional Champions - 13-14 Girls 4x400m - Danielle Jefferson, Cassie Scott, Gabrieanne Chery, Lila Hans
  • USATF Regional Champions - 13-14 Girls 4x800m - Lila Hans, Marwa Ellis, Kaya Bruno, Isla Dietsche
  • Chase Dinham - USATF New York Association 9-10 Boys 100m
  • Sophie Lo - USATF New York Association 11-12 Girls High Jump
  • Nate Boutin- USATF New York Association 13-14 Boys 3000m
  • Sebastian Margetts - USATF New York Association 15-16 Boys 3000m
  • Sarah Ellis- USATF New York Association 15-16 Girls 3000m Racewalk
  • Ethan Rice- USATF New York Association 17-18 Boys 2K Steeplechase
  • USATF New York Association Champions - 8U Boys 4x400m - Joel Brown, Kyle Burke, Ian Fine, Tyler Woods
  • USATF New York Association Champions - 11-12 Boys 4x400m - D'Angelo Brown, Caylan George, Quinn Lane, Cameron Nicolas
  • USATF New York Association Champions - 11-12 Boys 4x800m - Aaron Gill, Cameron McConnell, Reid Baynes, Kaisei Naito
  • USATF New York Association Champions - 13-14 Girls 4x400m - Danielle Jefferson, Cassie Scott, Gabrieanne Chery, Lila Hans


2019 Indoor Season

  • Paloma Franqui - USATF New York Association 8U girls 1500m 
  • D'Angelo Brown - USATF New York Association 11-12 Boys 800m
  • Nate Boutin - USATF New York Association 13-14 Boys 3000m
  • Simone Isip - USATF New York Association 15-16 Girls 1500m 
  • Sarah Ellis - USATF New York Association 15-16 Girls 3000m Racewalk
  • USATF New York Association Champions – 8U 4×400 - Calista Cortijo, Leilani
  • Cortijo, Paloma Franqui, Kaya Reaves
  • USATF New York Association Champions - Boys 11-12 4×400 -  Caylan George, Zion James, Quinn Lane, Cameron Scott
  • USATF New York Association Champions - Boys 13-14 4×400 - Peter Cleary, Nadav Gilad-Muth, Andrew Piatetsky, Massai Samuels


2018 Cross Country Season

  • Lucinda Doogan, Virginia Mullen, Mika Shiffman, Chloe Isip, Eva Madell, Sophia Bruno – AAU Girls 15-18 National Champions
  • Saffa Ellis, Vivian D'Amico, Veda Vargus, Elka Cafcules, Jordyn Spence, Paloma Franqui, Calista Cortijo, Leilani Cortijo – AAU Girls 8U National Champions
  • Saffa Ellis, Vivian D'Amico, Veda Vargus, Elka Cafcules, Jordyn Spence, Paloma Franqui, Zoey Hunter, Calista Cortijo - USATF Region 1-Girls 8U Regional Champions
  • Sam Ryland, Ariel Yaron, Chester Kawczynski, Quinn Lane, Cameron McConnell, Zion James, Caleb Fisher, Perry Zell-Ratner - USATF Region 1-Boys 9-10 Regional Champions
  • Nate Boutin – USATF New York Association-Boys 13-14 Champion


2018 Outdoor Season

  • Zion James - USATF New York Association 9-10 Boys 400M
  • Zedekiah Williams - USATF New York Association 15-16 Boys 1500M
  • USATF New York Association Champions - Boys 8 and under 4 x 400 - Nana-Poku Agyekum, Chase Dinham, Tyler Woods, Caiden Romeo
  • USATF New York Association Champions - Boys 9-10 4 x 400 - Zion James, Nana-Wadieh Agyekum, Quinn Lane, Finnegan Mack
  • USATF New York Association Champions - Girls 9-10 4 x 400 -   Niera Eugene , Hannah Dooley, Isabella Scott-Nuti, Camille Jefferson


2018 Indoor Season

  • Natalie Meyer - USATF National Champion-13-14 Girls 3000m Racewalk
  • USATF National Champions – 15-18 Boys DMR - DeLaKwa Bernard, Ermiyas Harper, Zedekiah Williams, Sebastian John
  • Zion James - USATF New York Association 9-10 Boys 200m
  • Zion James - USATF New York Association 9-10 Boys 400M
  • Caiden Romeo - USATF New York Association Boys 8 and under 800m
  • Jack Snyder - USATF New York Association Boys 11-12 800m
  • Keiana Mitchell - USATF New York Association Girls 17-18 800m
  • Vivian D'Amico- USATF New York Association Girls 8 and under 1500m
  • Natalie Meyer - USATF New York Association 13-14 Girls 3000m Racewalk
  • Dyor Tomkin - USATF New York Association Boys 9-10 Long Jump
  • Ella Dennison-Murray - USATF New York Association Girls 11-12 Shot Put


2017 Cross Country Season

  • Sebastian Scott, Sam Ryland, Chester Kawczynski, Luca Danielski, Cameron Nicolas, Ariel Yaron, Jack McCurry, Zion James – AAU-Boys 9-10 National Champions
  • Anaia Jean-Francois, Jordyn Spence, Mika Ohashi, Vivian D'Amico, Saffa Ellis, Camille Jefferson, Veda Vargus, Chiara Zimmermann – USATF Region 1-Girls 8 and under Regional Champions
  • Luca Danielski, Sam Ryland, Chester Kawczynski, Ariel Yaron, Sebastian Scott, Jack McCurry, Finnegan Mack, Zion James – USATF Region 1-Boys 9-10 Regional Champions
  • Nate Boutin – USATF New York Association-Boys 11-12 Champion


2017 Outdoor Season

  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 1500m
  • Nate Boutin USATF New York Association 11-12 Boys 3000m
  • Owen Hassler USATF New York Association 13-14 Boys 1500m
  • Owen Hassler USATF New York Association 13-14 Boys 3000m
  • Natalie Meyer USATF New York Association 11-12 Girls 1500m Racewalk
  • USATF New York Association Champions - Boys 9-10 4x400m - Zion James, Caylan George, Nathan Onderko,  Tamrat Gavenas
  • USATF New York Association Champions - Boys 11-12 4x400m - Kobe Newman, Lucien Louvet, Curtis Moe, Nadav Gilad-Muth
  • USATF New York Association Champions - Boys 13-14 4 x 800m - Meldin Bicic, Marlen Popkin, Lucas Simpson, Christopher Vazquez


2017 Indoor Season

  • Tamrat Gavenas National Champion 9-10 Boys 800m
  • Tamrat Gavenas National Champion 9-10 Boys 1500m
  • USATF National Champions – 15-18 Boys DMR - Demian Lofsnes-Scott, Tahje Flemmings, Zedekiah Williams, Ermiyas Harper
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 1500m
  • Owen Hassler USATF New York Association 13-14 Boys 800m
  • Tristam Amell USATF New York Association 13-14 Boys 1500m
  • Owen Hassler USATF New York Association 13-14 Boys 3000m
  • Zebediah Stewart USATF New York Association 11-12 Boys Racewalk
  • USATF New York Association Champions - Boys 8U 4x200m - Caiden Romeo, Tyler Woods, Pablo O'Neill, Hank China
  • USATF New York Association Champions - Boys 9-10 4x400m - Caylan George, Cameron Nicolas, Luca Danielski,  Tamrat Gavenas


2016 Cross Country Season

  • Sydney Rice - AAU-Girls 15-18 National Champion
  • Hannah Dooley, Niera Eugene, Isabella Scott-Nuti, Jaiyana Evans, Anaia Jean-Francois, Kaitlyn Torchon, Charlotte Torres, Camille Jefferson – AAU-Girls 8 and under National Champions
  • Chester Kawczynski, Sam Ryland, Zion James, Caleb Fisher, Ariel Yaron, Xavier Vargus, Anselm Foerster, James Dereskewicz – AAU-Boys 8 and under National Champions
  • Isabella Scott-Nuti, Niera Eugene, Jaiyana Evans, Hannah Dooley, Anaia Jean-Francois, Charlotte Torres, Camille Jefferson, Jordyn Spence, USATF Region 1-Girls 8 and under Regional Champions
  • Chester Kawczynski, Sam Ryland, Zion James, Xavier Vargus, Ariel Yaron, Caleb Fisher, Anselm Foerster, Josiah Vazquez – USATF Region 1-Boys 8 and under Regional Champions
  • Tamrat Gavenas– USATF New York Association-Boys 9-10 Champion
  • Owen Hassler– USATF New York Association-Boys 13-14 Champion


2016 Outdoor Season

  • Zion James USATF New York Association 8U Boys 200m
  • Zion James USATF New York Association 8U Boys 400m
  • Chester Kawzcynski USATF New York Association 8U Boys 800m
  • Niera Eugene USATF New York Association 8U Girls 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 1500m
  • Chase Nicolas USATF New York Association 11-12 Boys 3000m
  • Tahje Flemmings USATF New York Association 13-14 Boys 200m
  • Tahje Flemmings USATF New York Association 13-14 Boys 400m
  • Christian Nicolas USATF New York Association 13-14 Boys 800m
  • Ermiyas Harper USATF New York Association 15-16 Boys 1500m
  • USATF New York Association Champions - Girls 8U 4x400m –  Isabella Scott-Nuti, Hannah Dooley, Niera Eugene, Jaiyana Evans
  • USATF New York Association Champions - Boys 8U 4x400m - Zion James, Chester Kawczynski, Caleb Fisher, Anselm Foerster
  • USATF New York Association Champions - Boys 9-10 4x400m - Noah Shaw-Sanchez, Caylan George, Taylor Ford,  Tamrat Gavenas
  • USATF New York Association Champions - Boys 13-14 4x400m - Tahje Flemmings, Christian
  • Nicolas, Zedekiah Williams, Jalen Romeo


2016 Indoor Season

  • Zion James National Champion 8U Boys 400m
  • Tahje Flemmings National Champion 13-14 Boys 200m
  • Tahje Flemmings National Champion 13-14 Boys 400m
  • Ermiyas Harper - National Champion 15-16 Boys 800m
  • National Champions 8U Boys 4 x 400m - Josiah Vazquez, Chester Kawczynski, Xavier Vargus, Caleb Fisher
  • National Champions 9-10 Boys 4 x 400m - Tamrat Gavenas, Caylan George, Noah Shaw-Sanchez, Taylor Ford
  • Zion James USATF New York Association 8U Boys 200m
  • Zion James USATF New York Association 8U Boys 400m
  • Nyla Liburd USATF New York Association 9-10 Girls 200m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 9-10 Boys 1500m
  • Chase Nicolas USATF New York Association 11-12 Boys 3000m
  • Tahje Flemmings USATF New York Association 13-14 Boys 200m
  • Tahje Flemmings USATF New York Association 13-14 Boys 400m
  • Zedekiah Williams USATF New York Association 13-14 Boys 800m
  • Ermiyas Harper USATF New York Association 15-16 Boys 800m
  • Ermiyas Harper USATF New York Association 15-16 Boys 1500m
  • USATF New York Association Champions – Girls 8U 4x200m –  Niera Eugene, Jaiyana Evans, Anaia Jean-Francois, Camille Jefferson
  • USATF New York Association Champions - Boys 8U 4x200m – Jett Montgomery, Caiden Romeo, Julian Romney, Josiah Vazquez
  • USATF New York Association Champions - Girls 8U 4x400m –
  •  Anaia Jean-Francois, Camille Jefferson, Kaitlyn Torchon, Charlotte Torres
  • USATF New York Association Champions - Boys 8U 4x400m –
  •  Caleb Fisher, Zion James, Chester Kawczynski, Xavier Vargus
  • USATF New York Association Champions - Boys 9-10 4x400m – Tamrat Gavenas, Caylan George, Noah Shaw-Sanchez, Taylor Ford
  • USATF New York Association Champions – Girls 13-14 4x400m – Bella Falotico,  Aniella Zaslavsky Tang , Marie Collins, Elyza Nieves


2015 Cross Country Season

  • Julianne Yotov, Skye James, Elyza Nieves, Simone Isip, Ginger Mullen, Ella Fajardo-Wilde, Sophia Bruno, Aniella Zaslavsky – AAU-Girls 11-12 National Champions
  • Tamrat Gavenas– USATF Region 1-Boys 8 and under Regional Champion
  • Tamrat Gavenas, Luca Danielski, Cameron Nicolas, Dante Ballou, Caylan George, Chester Kawczynski, Zion James – USATF Region 1-Boys 8 and under Regional Champions
  • Tamrat Gavenas– – USATF New York Association-Boys 8 and under Champion

2015 Outdoor Season

  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 8U Boys 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 8U Boys 1500m
  • Tahje Flemmings USATF New York Association 13-14 Boys 200m
  • Bishopp Boutin USATF New York Association 13-14 Boys 100m Hurdles
  • Tobias Zinner USATF New York Association 13-14 Boys 2000m Steeple

2015 Indoor Season

  • Tamrat Gavenas National Champion 8U Boys 800m (Meet record)
  • Tamrat Gavenas National Champion 8U Boys 1500m (Meet record)
  • National Champions 9-10 Boys 4 x 400m (Tamrat Gavenas, Caylan George, Cameron Nicolas, Dante Ballou)
  • Kaia Lam USATF New York Association 8U Girls 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 8U Boys 800m
  • Tamrat Gavenas USATF New York Association 8U Boys 1500m
  • Maxime Ngai USATF New York Association 9-10 Boys 1500m
  • Elyza Nieves USATF New York Association 11-12 Girls 1500m
  • Skye James USATF New York Association 11-12 Girls 3000m
  • DeLaKwa Bernard USATF New York Association 11-12 Boys 400m
  • Robert Straight USATF New York Association 13-14 Boys 800m
  • Oliver Branham Upton USATF New York Association 13-14 Boys 3000m
  • Bishopp Boutin USATF New York Association 13-14 Boys 55mH
  • Breanna McDonald USATF New York Association 15-16 Girls 800m
  • Ajda Celebi USATF New York Association 15-16 Girls 1500m
  • Brian Strahn USATF New York Association 15-16 Boys 400m
  • Matthew Nieves USATF New York Association 15-16 Boys 800m
  • Kyril van Schendel USATF New York Association 15-16 Boys 1500m
  • Kyril van Schendel USATF New York Association 15-16 Boys 3000m
  • Alex Ahandar USATF New York Association 17-18 Boys 1500m
  • Elliott Beaufils USATF New York Association 17-18 Boys 3000m


2014 Cross Country Season

  • Tamrat Gavenas– USATF Region 1-Boys 8 and under Regional Champion
  • Tamrat Gavenas, Luca Danielski, Cameron Nicolas, Shaw Edwards, Dante Ballou, Noah Shaw-Sanchez, Caylan George, Aiden Farley – USATF Region 1-Boys 8 and under Regional Champions
  • Ella Fajardo-Wilde – USATF New York Association-Girls 9-10 Champion
  • Tamrat Gavenas – USATF New York Association-Boys 8 and under Champion


2014 Outdoor Season

  • Tamrat Gavenas, USATF New York Association 8 & Under Boys 800m
  • Tamrat Gavenas, USATF New York Association 8 & Under Boys 1500m
  • Emily Zontak, USATF New York Association 9-10 Girls Long Jump
  • Coleman Mednick, USATF New York Association 9-10 Boys Shot Put
  • Tahje Flemmings, USATF New York Association 11-12 Boys 200m
  • Tahje Flemmings, USATF New York Association 11-12 Boys 400m
  • Ethan Rice, USATF New York Association 11-12 Boys 1500m
  • Keiana Mitchell, USATF New York Association 13-14 Girls 800m
  • Sawyer Gwyn-Rowson, USATF New York Association 13-14 Boys 1500m
  • Omar James, USATF New York Association 13-14 Boys Shot Put
  • Adelaid Gaughran-Bedell, USATF New York Association 15-16 Girls 3000m
  • Kyril van Schendel, USATF New York Association 15-16 Boys 1500m
  • Kyril van Schendel, USATF New York Association 15-16 Boys 3000m

2014 Indoor Season

  • Brian Strachn-USATF National Champion-13-14 Boys 400M-Set New National’s Meet Record
  • Tamrat Gavenas-USATF Regional Champion-8 and Under Boys 1500M
  • Tahje Flemming-USATF Regional Champion-11-12 Boys 200M
  • Tahje Flemming-USATF Regional Champion-11-12 Boys 400M
  • Brian Strachn-USATF Regional Champion-13-14 Boys 400M
  • Sawyer Gwyn Rowsom-USATF Regional Champion 13-14 Boys 1500M
  • Julianne Yotov-USATF New York Association Champion-11-12 Girls 3000M
  • Sawyer Gwyn Rowsom-USATF New York Association 13-14 Boys 3000M
  • Sawyer Gwyn Rowsom-USATF New York Association 13-14 Boys 1500M
  • Tamrat Gavenas-USATF New York Association 8 and Under Boys 1500M
  • Matthew Nieves-USATF New York Association 15-16 Boys 800M
  • Matthew Nieves-USATF New York Associaiton 15-16 Boys 1500M
  • Tahje Flemming-USATF New York Association 11-12 Boys 400M
  • Tahje Flemming-USATF New York Association 11-12 Boys 200M
  • Brian Strachn-USATF New York Association 13-14 Boys 400M
  • Brian Strachn-USATF New York Association 13-14 Boys 200M
  • Ethan Rice-USATF New York Association 11-12 Boys 1500M
  • USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×200-K’Nishasha Dantzler, Aniya Dixon, Ella Dennison Murray, Cassie Scott
  • USATF New York Association -9-10 Girls 4×200-Ariann Robinson, Avery Russell, Ella Fajardo-Wilde, Lourdes Moya-Jones
  • USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×200-Marie Collins, Sapphire Regis, Amira Dixon, Bella Falotico

 

2013 Cross Country Season

  • AAU District Meet Not Held
  • Tamrat Gavenas-USATF Region 1-Boys 8 and Under Champion
  • Ella Fajardo-Wilde, Elyza Nieves, Julianne Yotov, Skye James, Simone Isip, Sophia Bruno, Hanna Berger, Unni Isaken-USATF Region 1-Girls 9-10 Regional Champions
  • Tamrat Gavenas-USATF New York Association-Boys 8 and Under Champion
  • Ethan Rice-USATF New York Association-Boys 11-12 Champion
  • Keiana Mitchell-USATF New York Associaition-Girls 13-14 Champion
  • Kyril Van Schendel-USATF New York Association-Boys 13-14 Champion

 

2013 Outdoor Season

  • USATF Regional Champions-11-12 Girls 4×400-Maya Brill, Gillian Dunsky, Bella Faber Rico, Sanaa James
  • USATF Regional Champion-11-12 Girls 4×800-Gillian Dunsky, Maya Brill, Bella Faber Rico, Sanaa James
  • USATF Regional Champion-9-10 Boys 4×400-DeLaKwa Bernard, Owen Hassler, Chase Nicolas, Miles Danielski
  • USATF Regional Champions-13-14 Boys 4×400-Jack Lomask, Kyron Roberts, Matthew Nieves, Adriel Robinson
  • USATF Regional Champions-13-14 Boys 4×800-Emile Benifil, Matthew Nieves, Jack Lomask, Kyron Roberts
  • Keiana Mitchell-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 800M
  • Keiana Mitchell-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 1500M
  • Sydney Rice-USATF New York Association Champion-13-14 Girls 3000M
  • Tamrat Gavenas-USATF New York Association Champion-8 and Under Boys 1500m
  • Owen Hassler-USATF New York Association Champion-9-10 Boys 800M
  • Owen Hassler-USATF New York Association Champion-9-10 Boys 1500M
  • Tobias Zinner-USATF Association Champion-11-12 Boys 3000M
  • Bishopp Boutin-USATF New York Association Champion-11-12 Boys 80M HH
  • Micah Quinonez-USATF New York Association Champion-13-14 Boys Shotput
  • Micah Quinonez-USATF New York Association Champion-13-14 Boys Discus
  • USATF New York Association Champions-9-10 Boys 4×400
  • USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×100
  • USATF New York Association Champions-8 and Under Girls 4×400
  • USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×400
  • USATF New York Association Champions-11-12 Girls 4×800
  • USATF New York Association Champions-11-12 Boys 4×800
  • USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×400
  • USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×100
  • USATF New York Association Champions-13-14 Boys 4×800

 

2013 Indoor Season

  • USATF National Champions-Sub Bantam Girls 4×200-Nylu Bernshtayn, Masai Matale, Annie Byrd, Ariann Robinson
  • USATF National Champions-Sub Bantam Girls 4×400-Nylu Bernshtayn, Ariann Robinson, Annie Byrd, Masai Matale
  • Ariann Robinson-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 400m
  • Matthew Nieves-USATF Regional Champion-Youth Boys 1500m
  • USATF Regional Champions-Sub Bantam Girls 4x200m Relay-Nylu Bernshtayn,  Annie Byrd, Synai Robinson, Ariann Robinson
  • Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-55m
  • Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-200m
  • Ariann Robinson-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls-400m
  • Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Bantam Boys-800m
  • Matthew Nieves-USATF New York Association Champion-Youth Boys-800m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Bantam Girls-1500m
  • Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Bantam Boys-1500m
  • Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Midget Boys-1500m
  • Matthew Nieves-USATF New York Association Champion-Youth Boys-1500m
  • USATF New York Association Champions-Bantam Boys-4x200m Relay-Joseph Collins, Joel Gomes, Coleman Mednick, Paul de Tournemire
  • USATF New York Association Champions-Bantam Girls-4x200m Relay-Ella Branham-Upton, Ella Fajardo Wilde, Nyla Hernandez, Skye James
  • USATF New York Association Champions-Youth Boys-4x200m Relay-Kyron Roberts, Zo Caroll, Ben Schindler-Terry, Omar James

 

2012 Cross Country Seaon

*USATF Association Meet Not Held Due To Hurrican Sandy

  • Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub-Bantam Girls Division
  • USATF Regional 1-Sub-Bantam Girls Champions-Ella Fajardo-Wilde, Hannah Berge, Ella Branham Upton, Mara Matthews, Ariann Robinson, Sasha Badner, Rebeca Berger, Kaya Bruno
  • Ella Fajardo Wilde-AAU District Champion-Primary Girls Division
  • Tobias Zinner-AAU District Champion-Sub-Midget Boys Division
  • Matthew Nieves-AAU District Champion Sub-Youth Division

 

2012 Outdoor Season

  • Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 800m
  • Ella Fajardo Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 1500m
  • Sub Bantam Girls USATF Regional Champions 4×100-Avery Russell, Hannah Berger, Ella Fajardo Wilde, Ella Branhan Upton
  • Youth Boys USATF Regional Champions 4×800-Kyron Roberts, Brandon Mirabella, Jacob Faber-Rico, Jacob Zolotarevksy
  • Ella Fajardo Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 800m
  • Ella Fajardo Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 1500m
  • Avery Russell-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 400m
  • Omar James-USATF New York Association Champion-Midget Boys Shotput
  • Sub-Bantam Girls USATF New York Association Champion 4×100-Ella Fajardo Wilde, Ella Branham Upton, Avery Russell, Hannah Berger
  • Midget Girls USATF New York Association Champions 4×800-Keiana Mitchell, Macy Simmons, Gillian Dunsky, Sage Naimoli
  • Youth Boys USATF New York Association Champions 4×800-Brandon Mirabella, Jacob Faber-Rico, Jacob Zolotarevsky, Kyron Roberts

2012 Indoor Season

  • Chase Nicolas-USATF National Champion-Sub Bantam Boys 800m-Set New National’s Meet Record
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF National Champion-Sub Bantm Girls 800m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF National Champion-Sub Bantam Girls 1500m
  • Ethan Rice-USATF National Champion-Bantam Boys 800m
  • Ethan Rice-USATF National Champion-Bantam Boys 1500m-Set New National’s Meet Record
  • Keiana Mitchell-USATF National Champion-Midget Girls 1500m
  • USATF National Champions-Bantam Boys 4×200-Trevor Lane, Jalen Romeo, Christian Nicolas, Oliver Branham Upton
  • USATF National Champions Bantam Boys 4×400-Oliver Branham Upton, Trevor Lane, Grant Lane, Ethan Rice
  • USATF National Champions-Midget Girls 4×400-Gillian Dunsky, Keiana Mitchell, Breanna McDonald, Sage Naimoli
  • USATF National Champions-Midget Girls 4×400-Griffith Cascarino, Peyton Lane, Sawyer Gwyn Rowsom, Tobias Zinner
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 1500m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF Regional Champion-Sub Bantam Girls 800m
  • Ethan Rice-USATF Regional Champion-Bantam Boys 1500m
  • Ethan Rice-USATF Regional Champion-Bantam Boys 800m
  • Sydney Rice-USATF Regional Champion-Youth Girls 3000m
  • Peyton Lane-USATF Regional Champion-Midget Boys 800m
  • Brandon Mirabella-USATF Regional Champion-Youth Boys 800m
  • Breanna McDonald-USATF Regional Champion-Midget Girls 800m
  • Chase Nicholas-USATF Regional Champion-Sub Bantam Boys 800m
  • Brandon Coleman-USATF New York Association Champion-Youth Boys 55m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 1500m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 800m
  • Ella Fajardo-Wilde-USATF New York Association Champion-Sub Bantam Girls 400m
  • Grant Lane-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 800m
  • Grant Lane-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 200m
  • Brandon Mirabella-USATF New York Association Champion-Youth Boys 400m
  • Jacob Faber-Rico-USATF New York Association Champion-Youth Boys 800m
  • Sawyer Rowson-USATF New York Association Champion-Midget Boys 1500m
  • Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Bantam Boys 1500m
  • Toby Zinner-USATF New York Association Champion-Midget Boys 3000m
  • Eliott Beaufils-USATF New York Association Champion-Youth Boys Long Jump
  • Ian Bran-USATF New York Association Champion-Bantam Boys Shotput

 

2011 Cross Country Season

  • Ethan Rice, Tobias Zinner, Parker Straight, Demian Lofsnes Scott, Isaac Stamper, Merlin Beaufils, Jasper Stoddard, Grant Lane-USATF Region 1 Champions-Boys Bantam Team Champions
  • Sophia Bruno-USATF Region 1 Champion-Girls Sub-Bantam
  • Sophia Bruno-USATF New York Association Champion-Girls Sub-Bantam
  • Owen Hassler-USATF New York Association Champion-Boys Sub-Bantam
  • Ethan Rice-USATF New York Association Champion-Boys Bantam

 

2011 Outdoor Season

  • Ethan Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys 1500m
  • Brandon Coleman-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 100m
  • John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 1500m
  • John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 3000m

 

2011 Indoor Season

  • Demian Lofsnes Scott-USATF Indoor National Champion-Bantam Boys 1500m-Set New National’s Meet Record
  • Matthew Trimmer-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 55 HH
  • Brandon Freeman-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 800m
  • Brandon Freeman-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys 1500m
  • Sasha Shapiro–USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 1500m
  • Brandon Coleman-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys 55m
  • Ethan Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys 1500m

 

2010 Cross Country Season

  • John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Youth Boys

 

2010 Indoor Season

  • Adam Naimoli-USATF Regional Champion-Bantam Boys Shotput
  • Nick Goldrosen-USATF Regional Champion-Youth Boys 1500m Racewalk
  • John Rice-USATF Regional Champion-Youth Boys 3000m

 

2009 Cross Country Season

  • John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Midget Boys
  • Brandon Freeman-AAU District Champion-Midget Boys
  • Sydney Rice-AAU District Champion-Bantam Girls
  • Osaze Frankson-AAU District Champion-Sub-Bantam Boys
  • Sage Naimoli-AAU District Champion-Primary Girls

 

2007 Cross Country Season

  • John Rice-USATF Metropolitan Association Champion-Bantam Boys
  • John Rice-USATF Regional Champion-Midget Boys